Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Taşıt kredisi; diğer bir adıyla otomobil kredisi, bankalar tarafından otomobil almak isteyen tüketicilere sunulmuş bir kredi türüdür. Bankalar bu kredi imkanını sağlarken 0 km ve 2. el otomobil kredisi olmak üzere iki tür de kredi imkanı sağlamaktadır. Biz de bu yazımızda Taşıt Kredisi Faiz Oranlarını işleyeceğiz.

Taşıt Kredisi Alma Şartları

Bankaların sağlamış oldukları bu kredi imkanları bankadan bankaya belirledikleri faiz oranları ve vade farklarına göre değişiklik göstermektedir. Ancak bankalar, 2. el otomobiller için kredi imkanı sağlarken otomobillere yaş sınırı da getirmektedir. Bu sınır pek çok bankada 5 yaş gibi bir sınırlamadayken bazı bankalar tarafından bu sınır 8-10 yaş arası sınıra yükseltilmiştir. Bu yüzden taşıt kredisi başvurusunda bulunacak olan tüketici, detaylı bir araştırma yapması gerekmektedir. Araç için yapılacak olan kasko, kredi alınacak banka tarafından yapılırsa, bankalar masraf ve faiz oranı indirimi de yapmaktadır.

Taşıt Kredisi Faiz Oranları Nasıl Belirlenir?

Acentalar belirli dönemlerde bankalarla yaptıkları anlaşmalar ile tüketiciye özel faiz oranları da sunmaktadır. 0 km otomobiller için sağlanan kredi imkanlarında: Otomobil rehin alınır ancak kefil istenmez, maksimum vade 60 aydır ve araç teslim bedelinin %70-90’ına kadar kredi kullanılabilir. İkinci el otomobil için kredi almak isteyen tüketicilere ise kefil istenilebilir. Maximum vade 60 aydır ve araç kasko bedelinin %60-80’ine kadar kredi kullanılabilir. Ayrıca taşıt kredilerinde %30 peşinat zorunluluğu olmaktadır. Tüm bankaların taşıt kredilerini inceleyecek olursak;

Bankaların Taşıt Kredisi ve Faiz Oranları

1. Ziraat Bankası

Taşıt kredisinde minimum vade olarak 3 maksimum vade olarak ise 48 ay belirlerken, minimum kredi tutarı olarak 5.000 TL, maksimum kredi tutarı olarak ise 50.000 TL kredi imkanı sağlıyor. Ayrıca Ziraat Bankası, “biz ürün paketi taşıt kredisi” olarak adlandırdığı kredi hizmetiyle tüketiciye sıfır km araçlarda %1,3 faiz oranı uygulamaktadır. Tüketiciye sağladığı bu kredi imkanıyla Ziraat Bankası, kefil istemeden başlangıçta bir defa kredi tutarı üzerinden %0.5 olarak aldığı masrafla teminat olarak da satın alacağı aracın rehinini istemektedir. Bu oranlar ikinci el araçlar için talep edilecek kredilerde de geçerli olup satın alınacak araçta 5 yaş sınırı istemektedir.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

2. İş Bankası

Taşıt kredisinde minumum vade olarak 3,maksimum vade olarak ise 48 ay ölçeğini belirlerken tüketicilere sunduğu kredi imkanını “0 km binek taşıt kredisi” olarak adlandırmış. İş bankası,taşıt kredisi için faiz oranını ise %1,10 olarak belirlerken kredi başvurusunda bulunacak tüketiciler için kefil istemezken teminat olarak ise satın alacağınız aracın rehinini istemektedir. Diğer masraflar kısmına bakacak olursak iş bankası, başlangıçta bir defa kredi tutarı üzerinden %0.5 olarak almaktadır. İş Bankası, ikinci el araçlar için ise %1.25 faiz oranı uygulamaktadır.

İş Bankası Taşıt Kredisi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

3. Deniz Bank

Taşıt kredisinde minumum vade 3 ay maksimum vade olarak ise 48 ay belirlemiştir. Deniz Bank, kredi başvurusunda bulunacak tüketiciler için kefilsiz teminatsız taşıt kredisi olanağı sağlarken, diğer masraflarda başlangıçta bir defa kredi tutarı üzerinden %0.5 olarak almaktadır. Deniz bank,kredi talebinde bulunmuş tüketiciden %1.22 faiz oranı belirlerken ikinci el araçlar için de 5 yaş sınırlaması getirmektedir.

Denizbank Taşıt Kredisi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

4. Garanti Bankası

Taşıt kredisinde minumum vade 1,maksimum vade olarak ise 48 ay olarak belirlemiştir. Garanti bankası hizmete sunduğu kredi imkanını “0 km taşıt kredisi” olarak adlandırırken, minumum kredi tutarı olarak 5.000 TL maksimum kredi tutarı olarak ise 100.000 TL olarak belirlemiştir. Tüketiciye sunduğu bu kredi hizmetinde faiz oranı olarak ise %1,44 gibi bir oran belirlerken, kredi başvurusunda bulunacak tüketiciden kefil istemeden teminat olarak da satın alınacak aracın rehinini istemektedir. İkinci el araçlar da ise 10 yaşa kadar kredi imkanı sunarken bu tip araçlar için istenecek krediler de kefil istemektedirler.

Garanti Bankası Taşıt Kredisi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

5. ING Bank

Taşıt kredisini 0 km ile ikinci el 8 yaş sınırı belirlediği araçlar için kredi hizmeti sunuyor. Vade aralığı olarak ise minimum 3,maksimum 48 ay olarak belirlemiştir. Kredi talebinde bulunacak tüketici için kefil istemeksizin teminat olarak satın alınacak olan aracın rehini isteniyor. ING Bank taşıt kredisi için faiz oranını vade aralığına göre belirlemektedir. 3-6 ay vade aralığında 0 km araçlar için %1,04 iken 7-48 ay vade aralığında ise bu oran %1,29 olarak belirlemiştir. İkinci el araçlarda da aynı sistem uygulanarak 3-6 ay vade aralığında oran %1,04, 7-48 ay vade aralığında da %1,29’dur.

ING Bank Taşıt Kredisi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

6. Halk Bank

Taşıt kredisini “Yeşil Işık Taşıt Kredisi” başlığı altında araç sahibi olmak isteyen tüketicilere kredi hizmetini vermektedir. Vade aralığı olarak ise minimum 3,maksimum 48 ay vade aralığı belirlemiştir. Minimum kredi tutarı 500 TL, maksimum kredi tutarı 50.000 TL olup, 0 km araçlar için %1.30 ikinci el araçlar için ise %1.35 faiz oranı belirlemiştir. İkinci el araçlarda 5 yaş sınırı getirilirken kefilsiz, teminatsız kredi imkanı sağlamaktadır. Halk Bank, tahsis ücretine %5 banka sigorta muamele vergisi dahil etmiştir. Ayrıca halk bankası diğer bankalardan ayrılarak tüketicilere ilk taksiti 2 ay erteletme imkanı sağlamaktadır.

Halk Bankası Taşıt Kredisi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

7. Vakıf Bank

Taşıt kredisinde araç sahibi olmak isteyen tüketicilere içeriği zenginleştirilmiş farklı kredi hizmetleriyle karşımıza çıkmaktadır. 0 km araçlar için talep edilecek kredi başvurusunda vakıf bank, minimum 3 ay, maksimum 48 aya kadar vade aralığı belirlerken; aylık, 3 aylık dönemler ya da değişken taksit seçenekleriyle tüketicilere taksit seçenekleri sunmaktadır. Araç rehini teminat olarak alınırken bankanın talepleri doğrultusunda vakıf bank kefil, gayrimenkul ya da döviz rehini isteminde de bulunabilmektedir. Vakıf Bank, faiz oranlarında ise %1.16 ölçeğini belirlemiştir. İkinci el araçlar için kredi taleplerinde ise banka aracın yaş sınırlamasını seçilen vade aralığına göre belirlemektedir. 3-48 ay vade aralığında 8,37-48 ay vade kullanımında ise araca 5 yaş sınırlaması getirmiştir. Vakıf Bank kredi kullanacak olan tüketiciye kasko ve hayat sigortası yaptırmaktadır.

Vakıf Bank Taşıt Kredisi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

8. ABank

Taşıt kredisinde faiz oranlarını vade aralıklarına göre belirlemiştir. 3-12 ay vade aralığında %1.25 iken 13-48 ay vade aralığında %1.22 faiz oranı belirlenmiştir. Abank kredi talebinde bulunan tüketiciden kefil istemeden teminat olarak ise satın alınacak olan aracın rehinini istemektedir. Tahsis ücreti kredi tutarı üzerinden %0.5 olarak alınmaktadır.

ABank Taşıt Kredisi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

9. Fibabank

Taşıt kredisinde faiz oranlarını seçilen vade aralığı ve araçların 0 km ya da 2. El otomobil olma özelliği göz önünde bulundurularak belirlenmiştir. 0 km araçlarda 0-12 ay vade aralığında %1.25…13-24 ay vade aralığında %1.29…25-36 ay vade aralığında %1.35…37-48 ay vade aralığında ise %1,35 faiz oranı belirlenmiştir. İkinci el araçlarda bu faiz oranları biraz daha artmaktadır. 0-12 ay vade aralığında %1,35…13-24 vade aralığında %1.39…25-36 ay vade aralığında %1,45 son olarak 25-36 ay vade aralığında ise %1.49 faiz oranı belirlenmiştir. Fibabank kefilsiz, teminatsız ve bütçeye uygun ödeme seçenekleriyle tüketicilere kolaylık sağlamaktadır.

FibaBanka Taşıt Kredisi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

10. Akbank

Taşıt kredisinde 0 km ya da 2. el araç olması fark etmeksizin aynı faiz oranlarını uygulamaktadır. Kefil istemeden teminatsız %1.27 faiz uygulayarak başlangıçta kredi tutarı üzerinden %0.5 olarak alınırken 3-48 ay vade aralığı belirlenmiştir. Ayrıca Akbank, kredisini almaya başlayan tüketiciye 3 ay ertelemeli ödeme seçeneği de sunmaktadır. Teminat olarak aracın rehini istenirken, kasko, hayat sigortası ve ferdi hayat sigortası da yapılmaktadır.

Akbank Taşıt Kredisi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

11. Yapı Kredi Bankası

Taşıt kredisinde 0 km ve 10 yaşa kadar 2. el araçlara kredi hizmeti sunmaktadır. Faiz oranlarını vade aralığına göre belirlerken, kefil istemeksizin teminat olarak da aracın rehinini istemektedir. 1-24 ay vade aralığında %1.30…25-48 ay vade aralığında ise %1.33 faiz oranı belirlemiştir.

Yapı Kredi Taşıt Kredisi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

12. HSBC Bankası

Taşıt kredisinde maksimum vade 48 ay olarak belirlenmişken faiz oranı ise %1.44’tür. İkinci el araçlarda otomobilin yaşı 8’i aşamazken banka, kredi talebinde bulunan tüketiciden kefil istemezken teminat olarak ise aracın rehinini istemektedir. Başlangıçta tahsis ücreti kredi tutarı üzerinden ise %0.5 olarak alınmaktadır.

HSBC Bankası Taşıt Kredisi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

13. QNB Finansbank

Taşıt kredisinde 0 km ile 2. el araçlarda 5 yaşı aşmayacak şekilde maksimum 48 ay vade aralığı seçeneği sunmaktadır. Faiz oranı olarak %1.40 olarak belirlerken, teminat olarak aracın rehinini istemektedir. Kredi taksitleme planını tüketiciye göre belirleyerek esnek ödeme seçenekleri sunmaktadır.

QNB Finansbank Taşıt Kredisi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

14. TEB

Taşıt kredisinde maksimum 48 ay vade imkanı sağlarken, 0 km ve 2. el araçlar da %1.35 faiz oranı uygularken, ikinci el araçlarda 5 yaş sınırı belirlenmiştir.

TEB Taşıt Kredisi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

15. Albaraka Türk

Taşıt kredisinde 0 km araçlar için %1.30, ikinci el araçlar için ise %1.35 faiz oranı belirlemiştir. İkinci el araçlarda yaşı maksimum 5 olan araçlara kredi imkanı sunmaktadır. Tüketiciye değişken ve esnek ödeme seçenekleri sunarken, maksimum 48 ay vade olanağı sağlamaktadır.

Albaraka Türk Taşıt Kredisi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

16. Anadolubank

Taşıt kredisinde 0 km ve 2. el araçlar için faiz oranı %1.30 olarak belirlenmiştir. Maksimum vade olarak 48 ay vade imkanı sağlamaktadır.

Anadolubank Taşıt Kredisi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

17. Kuveyt Türk

Taşıt kredisinde 0 km ve 2. el araçlar için %1.22 faiz oranı uygulamaktadır. Vade aralığı ise 48 ay olarak belirlenmiştir. İkinci el araçlarda en fazla 5 yaş sınırlaması getirilmektedir. Toplam masraflar kasko bedelinden oluşmaktadır.

Kuveyt Türk Taşıt Kredisi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

18. Odea Bank

Taşıt kredisinde 48 ay vade aralığı olanağı sunarken,%1.50 faiz oranı uygulamaktadır. Teminat olarak aracın rehini kabul edilirken, rehin alınan araca tüketici kasko yapma zorunluluğu vardır.

Odea Bank Taşıt Kredisi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.