Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

Her geçen gün artan trafik ve ulaşım sorunu ile araç sahibi olmak bir gereklilik halini almaktadır. İhtiyaç listelerimize yerleşen araçlar içinde finansman desteğini, elbetteki bankaların bize sunduğunu taşıt kredileri ürünleri ile gerçekleştirmekteyiz. Müşterilerin bu kredi ürünlerine göstermiş olduğu yoğun ilgiler, bankalar arasında bir rekabet ortamı oluşturarak her bankanın kendi taşıt kredi ürünleri için vade farklarının, faiz oranlarının, kullanıcıdan istenen belgelerin veya kredi için sunulan şartların da değişiklik göstermesine neden olmaktadır. Bizlerde bu yazımızda, bankaların ortak olarak veya diğer bankalardan farklı özel olarak istediği taşıt kredisi şartlarının neler olduğunu sizler için paylaşacağız.

Her Bankanın Taşıt Kredisi İçin Ortak Olan Şartlar

 • Öncelikle bankaların sunduğu diğer tüketici kredi ürünleri içinde belirlenmiş olan reşit olma şartı, taşıt kredisi içinde aranan en temel ve öncelikli şarttır. Krediyi kullanacak olan kişinin, taşıt kredisine başvurabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
 • Her tüketici kredisi için istenen diğer bir şart ise, krediyi kullanacak olan kişinin var olan gelir durumunu belgelemesi. SGK kaydınızın bulunması ve bu kaydın en az 3 ay önce yapılmış olması gerekmektedir.
 • Temel şartlar sağlandıktan sonra her bankanın büyük bir titizlikle dikkat ettiği bir diğer durum ise, taşıt kredisi alabilmeniz için kredi notunuzun yeterli olması. Bankalarla çalışma durumunuzun kara listede olmayıp, kredi notu grafiğinizin sürekli olarak artış göstermesi bankalar için en önemli şarttır. Taşıt kredisi için belirlenen kredi notu her banka için değişiklik göstermektedir. İstenilen bu şart, 2. el taşıt kredileri için daha önemli olmakla birlikte araç yaşından 5 yılı aşmamış olması her banka için ortaktır. 2. el taşıt kredilerinde kredi notunuz ile ilgili en ufak bir pürüz, daha önceden vaktinde yapmadığınız tek bir ödemeniz gibi, kredi şartına uymayabilir.

Taşıt Kredisi İçin İstenen Özel Şartlar

 • Kredi için temel şartlar sağlandıktan sonra her bankanın kendi bünyesi içerisinde uyguladığı vade süresi ve faiz oranı farklılık göstermektedir. Fakat tüm bankaların taşıt kredisi ürünleri için uygulayabileceği en uzun vade süresi 48 ay olarak belirlenmiştir. Vade süresi boyunca almış olduğunuz; sıfır veya 2. el aracınız, ödemelerinizi size belirlenen sürede eksiksiz gerçekleştirmediğiniz sürece banka tarafından el konulabilecek şekilde kredi şartı sunulur. Kredinizin vade süresi boyunca aracınız bankaya ipotekli durumundadır.
 • Bankalar tarafından verilen taşıt kredisi miktarı, alımı yapılacak aracın fatura değerinin belli bir oranı üzerinden belirlenmektedir. Buradaki oran her bankada farklıdır. Genel olarak 50.000 TL tutarı sınır olarak belirlenmektedir. Buradan 50.000 TL ve altındaki araçlar için fatura değerinin %70′ i kadar kredi miktarı belirlenirken, 50.000 TL üzerindeki araçlarının fatura değerinin 50.000 TL lik kısmına %70′ i, 50.000 TL yi aşan kısım için ise %50′ si oranında hesaplanarak, toplam tutar belirlenir.

Taşıt Kredisi İçin Gerekli Belgeler

 • Nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport asil belgesi
 • Gelir durumunuzu belirten belgeler
 1. Ücretli çalışan iseniz, 2 aydan eski olmayan maaş bordronuz veya çalıştığınız şirketten alınmış aylık net gelir durumunuzu gösteren herhangi bir  gelir yazınızın imza/ mühür ile bankaya gönderilmesi, SGK belgesi için ise sicil numarasının, iş yeri sicil numarasının olması gerekir.
 2. Emekli iseniz, emekli belgesi, emekli aylığı tahsis belgesi, emekli maaşınızı gösteren banka hesap cüzdanı
 3. Şahsi şirket sahibi iseniz, güncel vergi levhası ve yıllık gelir vergisi belgesi, güncel firma işletme hesap özeti
 4. Kira geliri sahibi iseniz, kiraya verilmiş gayrimenkul tapusu, 2 yıldan eski olmayan kira kontratı ve 2 aydan eski olmayan kira tahsilatına dair belge veya banka dekontu
 5. Çiftçi iseniz, Çiftçilik belgesi ve zirai kazancınızı gösteren belge
 • Sıfır km araçların alımı için aracın tutarını belirten fatura
 • 2. el araçların alımı için ise aracın güncel ruhsatı    bu belgeler her banka için ortak olmakla beraber bankalar ekstra belge isteğinde de bulunabilir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.