Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

TEB Bireysel Emeklilik

Her insan hayat standartlarını korumak ve daha iyi şartlara sahip olmak için birikim yapmaktadır. Günümüz en iyi birikim yollarından biri ise Bireysel Emeklilik Sistemi(BES)dir. Yarınki hayalleri gerçekleştirebilmek bugün yapılan birikimlerle mümkün olabilir. Bugün her çalışan bireyin emekliliği belli bir yaşa ve belli bir miktar prim ödemesi ile gerçekleşebilen bir olgudur. Şartlar ve imkanlar göze alındığında ileride alınacak emekli maaşı ile hem hayat standartlarımızı koruyacak hem de hayallerimizi gerçekleştirebilecek miyiz sorusu kafaları karıştırmaktadır. Bu sorunun en güzel cevabı bireysel emeklilik sisteminde saklıdır. Bazı bankalar ileride emeklilik için alınacak belli bir miktara katkıda bulunup, daha iyi bir gelecek sunmayı amaçlamıştır.

TEB Bireysel Emeklilik Nedir? Ne Sağlar?

Türkiye Ekonomi Bankası(TEB) devlet ile birlikte hareket eden bireysel emeklilik sistemini oluşturmuş, gelecekte bireylerin emeklilik hayatlarını daha iyi standartlarda yaşamalarını sağlamak, kişilere ve ailelerine hizmet vermek için çalışmaktadır.

Türkiye Ekonomi Bankası bireysel emeklilik sistemi ile emekliliğinizde devletten alacağınız maaşa ödediğiniz primler doğrultusunda eklenecek miktarı kapsar. Bu miktar maaş sistemi gibi ay ay hesabınıza yatırılacağı gibi emeklilik sonrası toplu olarak alınabilmektedir. Bu sistem, Sosyal Güvenlik Sistemi’nin tamamlayıcısı özelliktedir. Bireysel Emeklilik Sistemi sahip olduğu devlet teşvikleri ve katkıları, devlet güvencesi ve Türkiye Ekonomi Bankası aracılığı ile de profesyonel fon yönetim hizmetiyle diğer birikim yollarından ayrılmaktadır.

Kişilerin bireysel emeklilik hesapları, Emeklilik Yatırım Fonları’nda değerlendirilir. Bu fonlar da yatırımcıların varlıklarını saklamakla görevlendirilmiş olan Takasbank’da saklanmaktadır. Yatırımcılar istedikleri an özel tanımlanmış kişisel şifreleri ile birikimlerini takip edebilmeleri sağlanmış vaziyettedir.

TEB Bireysel Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

TEB Bireysel Emeklilik başvurusu yapmak oldukça kolaydır. Birkaç dakika içerisinde basit adımlar ile gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda ki görsel altında yer alan bağlantı adresine tıklayarak işleme başlayabilirsiniz.

bes-basvuru

Görselde gördüğünüz gibi ad, soyad, T.C. kimlik no, cep telefonu numarası ve şube alanları doldurulup güvenlik kodu girildikten sonra sağ alt köşede bulunan “devam” seçeneğine tıklayınız. Açılacak olan sayfada bilgilerinizi kontrol ettikten sonra aynı şekilde sağ alt köşede bulunan “devam” şeçeneği tıklanarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca size en yakın Türkiye Ekonomi Bankası’na giderek manuel biçimde başvuru formunu bilgilerinizle doldurabilirsiniz. Formu doldurduktan sonra sisteme girişiniz yapılarak kayıt işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

TEB Bireysel Emeklilik Başvurusu Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

1. Takasbank Bireysel Emeklilik İşlemleri

Takasbank ana sayfaya girildiğinde ilk adım olarak, sağ alt köşede “bireysel emeklilik girişi” tıklanır.

TAKASBANK Ana Sayfa

İkinci adım olarak, T.C. kimlik no ve kişisel şifre ile güvenlik kodu girilerek sisteme giriş yapılır.

TAKASBANK Giriş SayfasıTakasbank Web Adresine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

2. E-Devlet Üzerinden Bireysel Emeklilik İşlemleri

Ayrıca bu sisteme E-Devlet üzerinden giriş yapılabilmektedir. İlk Olarak “E-Hizmetler” sekmesine tıklanır ardından sayfanın alt kısımında Takasbank seçeneği yer alır. Bu seçenekte, bireysel emeklilik işlemleri ve Takasbank bilgilendirme sistemi  yer alır.

takasbank-e-devlet

E-Devlet Üzerinden Bireysel Emeklilik İşlemlerine Giriş için TIKLAYINIZ!

3. Emeklilik Gözetim Merkezi

Bireysel emeklilik sistemi, emeklilik şirketlerinin fonları kendi adına kullanma hakkı olmadığı gibi aynı zamanda Emeklilik Gözetim Merkezi, Hazine Müsteşarlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu tarafından günlük bir periyotta denetim ve gözetim altında tutulmaktadır.

Emeklilik Gözetim Merkezi, bireysel emeklilik sistemi hakkında geniş bilgi sunmakta, katılımcıların ihtiyaç duyduğu bilgilendirme tüm hatlarıyla yer almaktadır.

emekilik-gozetim-merkezi-www-egm-org-tr

Bu sisteme Takasbank’da olduğu gibi E-Devlet üzerinden giriş yapılabilmekte, bireysel emeklilik sistemi devlet katkısı kullanım ve limit bilgileri sorgulama gerçekleştirilebilmektedir. Adımlar aynı şekilde E-Devlet sistemine şifre ile giriş yapıldıktan sonra anasayfa üzerindeki “e-hizmetler” sekmesine tıklanıp açılan sayfanın alt kısmından ulaşılabilmektedir.

e-devlet den emeklilik gözetim merkezi

Ek olarak bu sekmeye tıkladığınızda karşınıza Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında 7 sayfalık bir kullanım klavuzu çıkmaktadır. Vermiş olduğumuz bağlantı sekmesine tıklayarak kullanım klavuzuna ulaşabilirsiniz.

Emeklilik Gözetim Merkezi Sitesine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Bireysel emeklilik sistemi, kişilerin bütçelerine uygun çeşitli alternatifler ile tasarruf yapma olanakları sunmaktadır. Kişilerin imkanlarına uygun pay alarak sisteme dahil olmakla birlikte, küçük birikimlerden daha yüksek ödeme seçenekleriyle de büyük birikimler yapılabilmektedir. Bireysel emeklilik sistemine dahil olunduğu anda iyi bir emeklilik güvence altına alınmış olur.

Devlet Teşvik ve Katkıları

Bireysel emeklilik sistemine devlet tarafından bazı teşvik unsurları getirildi. Katılımcılara %25 devlet katkısı sağlanmaktadır. Sistemi en cazip kılan şey devlet katkısının devam ediyor olması, ikincisi ise ilk defa bu sisteme girecek ve cayma hakkını kullanmayan katılımcılara devlet bir defaya mağsus 1000 liralık bir bonus imkanı sağlayacak olmasıdır.

Eğer emekli olduğunuzda maaşınızı da toplam gelirinizi maaş şeklinde alabileceğiniz gelir sigortası yaptırırsanız %5 lik de toplam birikiminize verilebilecek bir katma değer var.

TEB Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıda yer alan TEB resmi sayfası olan bağlantı adresine tıklayarak öğrenmek istediklerinizi daha detaylı öğrenebilir, soru ve/veya varsa şikayetlerinizi belirtebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.