Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

TEB Esnaf Kredisi

Geçmişten bugüne, alışveriş merkezleri ile esnaf arasında oluşan rekabeti hepimiz biliyoruz. Esnaf bu savaştan dolayı sürekli kan kaybediyor (emek, emekçi, zaman kaybı vb.) ve bu yaraları sarmak için para gerekir. İşte bu gibi zor durumlarda kredi devreye girer. Türk Ekonomi Bankası (TEB), oldukça uygun faiz oranlarıyla ve esnek koşullarıyla esnafın en çok tercih ettiği bankalardan biridir. Şimdi TEB esnaf kredisi hakkında bilgilendirme yapacağız.

TEB ESNAF KREDİSİ TÜRLERİ

Nakdi Krediler

Spot Krediler

TEB Esnaf Kredisi kapsamındadır. Oldukça popüler olan bu kredi türünde tahsilat belirtilen vade sonunda yapılmakta ve faiz oranı piyasalardaki dalgalanmalardan etkilenmeden belirtilen vade sonuna kadar sabit kalmaktadır.

Rotatif Krediler

İşletmelerin üretim, ham madde, dağıtım gibi masraflarını karşılaması için verilen, devamlı kredi anlamına gelen bir TEB Esnaf Kredisi türüdür. Rotatif kredilerin vadesi en fazla 12 ay olmakla birlikte, bu süre ve faiz oranı piyasa koşullarına göre belirlenir.  Vade süresince esnaf bu krediyi istediği zaman kullanabilir, istediği zaman kapatabilir.

Taksitli Ticari Kredi

Taksitli ticari kredide sabit bir miktar belirlenir ve her ay o miktarda geri ödeme yapılır; ayrıca isteğe bağlı olarak işletmenin para akışı durumu göz önünde bulundurularak geri ödeme miktarı esnetilebilir. Bu TEB Esnaf Kredisi türünün 48 aya kadar varan taksit ve bunu TL ya da dövize endeksli olarak kullanabilme imkanı bulunmaktadır.

Kredili Mevduat Hesabı

Eğer vadesiz mevduat hesabınızda paranız kalmamışsa endişelenmeyin, kredili mevduat hesabı sayesinde anlık para ihtiyacınızı karşılayabilir: Fatura, çek, vergi vb. gibi ödemelerinizi yapabilirsiniz. Bu kredi siz hesaba ödeme yapınca otomatik olarak kapanır ve faiz ise kullandığınız gün kadar süre için ay sonunda hesaplanır ve tahsil edilir.

Süper Hesap

Süper hesap kredili mevduat hesabına oldukça benzerdir ve TEB Esnaf Kredisidir. Aralarındaki fark, süper hesabın daha büyük finansman sağlamasıdır. Süper hesabı olan bir esnaf, parası olmasa da TEB ATM’lerinden günün 24 saati para çekebilir, TEB internet sitesinden başka işlemler yapabilir.

Döviz Kredileri

Döviz kredileri, ihracata hazırlık amacıyla ürün ve kaynak bazındaki bazı istisnai durumlar dışında, en fazla 18 ay vadeli olarak verilmektedir. TEB Esnaf Kredisidir.

Dövize Endeksli Kredi

Bu krediler,  tahsis sırasında herhangi bir döviz cinsine endekslenerek TL olarak kullandırılırlar ve ihracat taahhüdü içermezler.

İHRACAT KREDİLERİ

İhracat kredisi, amacı döviz kazandıran faaliyetler ile ihracat olan satış ve teslimatların finansmanı olan TL cinsinden kullandırılan TEB Esnaf Kredisidir.

İştira – İskonto Kredileri

İştira-iskonto kredileri, ticari temelli olan zamanı gelmemiş senetlerin nakit paraya çevrilmesini sağlayan TEB Esnaf Kredisi türüdür.

İşyeri Yenileme Kredisi

İşyerinde tadilat yapmak isteyen KOBİ’ler için olan bu kredi normalden daha düşük faiz oranı uygulamakla birlikte, sabit taksitle veya firmanın para akışına bağlı olarak taksitlendirme  ve 36 aya kadar varan taksit imkanı sunmaktadır; ancak fatura ibrazı istenmektedir.

İşyeri Destek Kredisi

Bu kredi türü yeni bir işyeri almak isteyenler için verilmektedir. Sabit taksitle veya firmanın para akışına bağlı olarak taksitlendirme yapılmaktadır. Bu kredi belli bir sınır belirtmemiş olup yeni işyerini uzun vadeli finanse edebilme garantisi vermektedir.

Taşıt Kredisi

İşletmeye taşıt alınabilmesi için verilen 48 aya kadar vadesi olan TEB Esnaf Kredisidir.

Plaka ve Hat Kredisi

Bu kredi İstanbul, Ankara ve İzmir’de sınırlı olmak üzere, taksi işletmecilerine verilen kredidir. İl Trafik Encümeni’nce onaylanmış ticari araçların plakaları da bu krediye dahildir. Plaka rehin verilip en fazla 200.000 TL kredi alınabilir.

Gayrinakdi Krediler

Teminat Mektupları

Teminat mektubu, borçlunun alacaklıya borcunu ödemesini garantilemesi üzere, bankanın alacaklıya hitaben düzenlediği taahhüttür.

Harici Garanti Mektubu

Harici garanti mektubu, yurtdışı ticari işlemlerde yurtdışındaki   muhataba olan taahhütlerin yerine getirileceği hususunda düzenlenen teminat mektuplarıdır. Eğer belirtilen süre içinde iki taraf da sözleşmeye uymazsa talep edilen bedel muhataba ödenir.

Akreditifler

İthalat işlemlerinde, ithalatla ilgili koşulları içeren akreditif mektubunun, banka tarafından yurt dışındaki ihracatçının bankasına gönderilmesiyle, mal bedelinin, mal Türkiye’ye gönderildikten sonra ihracatçıya ödenmesi taahhüdünün verilmesidir.

TEB Esnaf Kredisi başvurusu İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.