Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Türkiye Finans Bireysel Emeklilik

Türkiye’deki emeklilik sistemlerine ek olarak bireylerin ikinci bir emekli maaşı sahibi olmaları ve birikim yapmaları için devlet tarafından desteklenen Bireysel Emeklilik Sistemi ( BES ) ile 18 yaşını aşmış olan herkes kendi birikimini sağlayabilir. Devlet destekli olması ile teşvik edilen bu sistem sayesinde herkes ek bir emeklilik birikimi daha oluşturmuş oluyor. Bu sistem için çalışıyor olmanız gerekmez. Belirlediğiniz tutarı her ay bireysel emeklilik hesabınıza yatırın ve devlet katkısı ile birlikte bu birikiminiz büyümeye devam etsin. Türkiye Finans bu sistemden yararlanmak isteyenler için bankacılık hizmetleri sunmaktadır.

Bireysel emeklilik sistemine girişten itibaren 10 yıl sistemde kaldığınızda 56 yaşınızı tamamladıktan sonra emekli olmaya hak kazanıyorsunuz. Birikimlerinizi isterseniz emekli maaşı olarak ya da toplu para şeklinde alabilirsiniz.

Türkiye Finans bir katılım bankası olduğundan dolayı faizsiz yatırım enstrümanlarından oluşan fonlara sahiptir. Bu fonlar katılma hesapları, altın, kira sertifikaları ve katılım bankacılığına uygun hisse senetlerinden oluşmaktadır. Bankanın Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş. ile yaptığı sözleşme ile oluşturulan 3 adet Bireysel Emeklilik Fonu sayesinde sizlerde geleceğiniz için yatırım yapabilirsiniz. BES ödemelerinizi Türkiye Finans Happy Card ile gerçekleştirmeniz durumunda puan kazanma hakkına sahipsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi ile halihazırda var olan emeklilik sisteminize ek bir birikiminiz ve emeklilik hesabınız olur. Devlet teşviki sayesinde yatırımlarınızın %25’i kadar fazla gelir elde etmiş olursunuz. Türkiye Finans ile faizsiz birikim imkanınız vardır. Ödeme durumunuzda aksaklık olduğu zamanlarda ara verebilir ve daha sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. BES fonları vergiden muaftır. Yatırdığınız birikimleriniz devlet garantisi altındadır.

Otomatik Katılım Sistemi

Bu sistem ile kamu ve özel sektörde çalışan 45 yaş altındaki herkesin otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil edilmesidir. 1 Ocak 2017’den itibaren insanların tasarrufa teşvik edilmesi ve ikinci bir emeklilik planlarının olması amaçlanarak BES Otomatik Katılım Uygulaması devreye konulmuştur.

Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlı bir işyerinde çalışan ve 45 yaşını aşmamış herkes Otomatik Katılım Uygulaması ile Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil edilmiştir. Otomatik Katılım kapsamında işverenler çalışanları için ödediği maaştan belirtilen asgari oranda kesinti yaparak BES için anlaşma sağladığı şirkete belirlenen tutarı aktarır. Sisteme giren çalışanlar fon işletim gideri hariç herhangi bir kesinti ile karşılaşmıyor. Ödenmesi gereken katkı payı olarak çalışanların prime esas kazançlarının asgari %3’ü olarak her ay maaştan kesilmesi belirlenmiştir. Çalışanlar isterlerse daha fazla katkı payı ödemek için işverenlerine bunu belirtebilirler. Böylece maaşlarından daha fazla oranda kesinti yapılarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne aktarılır.

Bireysel Emeklilik Sistemi içerisinde cayma hakkınız bulunmaktadır. Sisteme katıldıktan sonraki 2 ay içerisinde cayma hakkınızı kullanarak çıkabilirsiniz. Cayma hakkını kullandığınızda fon toplam gider kesintisi yapılarak tüm birikimleriniz 10 iş günü içerisinde size iade edilir.

Sistemden çıkmayan katılımcılar için devlet %25 katkı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra 1 defaya mahsus olmak üzere ve emekli olduğunuzda verilmek kaydıyla 1,000 TL ek devlet katkısı kazanılmaktadır. Birikimleriniz sonrası emekliliğe hak kazandığınızda en az 10 yıllık gelir sigortası yaptırmanız durumunda birikimlerinizin %5’i kadar ek devlet katkısı alabilirsiniz.

Birikimleriniz için kullanılacak fonlar faizsiz fonlardır. Bunlar Esnek Alternatif Fon, Alternatif Standart Fon ve Altın Fon olarak belirlenmiştir.

BES Planları

Bireysel Emeklilik Sistemi planları ile aylık yaptığınız ödemelerinize göre Türkiye Finans tarafından Organik Plan adıyla sunulmaktadır.

Organik Plan 1

Bu planda ödenmesi gereken asgari katkı payı miktarı 165 TL olup, Yönetim Hizmet Bedeli olarak birikim yapmış olduğunuz katkı payı ve devlet katkısı üzerinden aylık asgari brüt ücretin %8,5’i tahsil edilir.

Organik Plan 2

Asgari katkı payı ödemesinin 375 TL olarak belirlendiği bu planda ise Yönetim Hizmet Bedeli olarak aylık asgari brüt ücretin %4,25’i tahsil edilir.

Organik Plan 3

1070 TL olan asgari katkı payı ödemesi olan bu pakette Yönetim Hizmet Bedeli alınmamaktadır. Eğer yıllık ödenmesi gereken toplam katkı payı tutarını ödemezseniz aylık brüt asgari ücretin %4,25’i tahsil edilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi içerisinde devlet katkı payından faydalanmak için 3 yıl sistemde kalmanız gerekmektedir. İlk 3 yıl içerisinde sistemden çıkarsanız devlet katkı payını alamaz sadece kendi birikimlerinizi alabilirsiniz. 3 Yıl dolduktan sonra sistemden ayrıldığınızda devlet katkısının %15’ini almaya hak kazanıyorsunuz. 6 yıl dolduğunda ayrılanlar devlet katkı payının %35’ine hak kazanırken 10 Yıl dolduğunda sistemden ayrılanlar ise %60 kadarını alabilmektedir. 10 yılın dolması ve emeklilik hakkının kazanılması ile 56 yaşını geçenler devlet katkı payından kesintisiz olarak yararlanabilmektedir.

İş yerinizi değiştirmeniz durumunda birikimleriniz yeni iş yerinizdeki bireysel emeklilik planına aktarılır ve sisteme devam edersiniz. Yeni iş yeriniz sisteme dahil değilse eski iş yerinizde tabii olduğunuz bireysel emeklilik sistemi ve ödeme planına devam edebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi, devlet katkı payları ve daha fazla bilgi almak için Türkiye Finans Bankası şubelerine uğrayabilir ya da internet şubesi üzerinden gerekli formları doldurarak müşteri temsilcisinin sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.