Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Türkiye Finans Esnaf Kredisi

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler yani kısaca KOBİ’ler, bugün Türkiye’de çalışmakta olan şirketlerin %99’undan fazlasını oluşturmaktadır. Kurulduğu ilk günden beri üreten kesimin yanında olan Türkiye Finans, KOBİ’lere her türlü desteği sağlamayı ve KOBİ dostu olmayı ilke edinmiştir. Bu doğrultuda KOSGEB ile imzalanan Eş Finansman Protokolü gereğince Türkiye Finans, KOSGEB tarafından KOBİ’lere sunulan finansman desteklerine aracılık etmektedir. Ayrıca KOBİ’ler için sunduğu Türkiye Finans esnaf kredisi ile de onlara destek olmaya devam etmektedir.

Türkiye Finans Esnaf Kredileri Nelerdir?

Nakdi Krediler

1. Dövize Endeksli Krediler

Elde ettikleri geliri döviz cinsinden alan firmalar için uygun finansman desteğidir. Döviz Endeksli Kredilerde ödeme ve kar oranları önceden belirlenen döviz cinsine göre TL üzerinden tahsis edilir. Bu kredilerde ihracat taahhüdü bulunmamakla beraber, arzu eden KOBİ’ler ara ödemeler de yaparak nakit akışlarını kendilerine göre düzenleyebilirler.

Bu krediler finansman destekle birlikte kur artışı üzerinden %5 BSMV’den oluşur.

2. Döviz Kredileri

İthalat ve ihracatla uğraşıp ödemelerini döviz cinsinden alan KOBİ’ler için uygun finansman desteğidir. Krediden önce taahhüt edilen işlemin yapılması durumunda vergi, resmi harç ve fon muafiyeti gibi destekler de sağlanır.

3. Leasing

Leasing yani finansal kiralama işlemleri için KOBİ’ye en uygun leasing çözümü Türkiye Finans aracılığıyla belirlenebilir. Belirlenen çözüm doğrultusunda yatırımcının her türlü teçhizat vb. yatırım ihtiyacı karşılanmış olur.

Tekstil Makineleri, İş ve İnşaat Makineleri; CNC, Tezgah ve Üretim Makineleri; Basım, Yayın ve Matbaa Ekipmanları, Tarım ve Ekipmanları, Tıbbi Cihazlar, Elektronik ve Optik Cihazlar olmak üzere 7 farklı leasing paketi Türkiye Finans’ta müşterilere sunulmaktadır.

4. Kar-Zarar Yatırım Ortaklığı

Bu finans desteği türünde, Türkiye Finans hayat geçirilmeyi bekleyen projeler için kısmi ya da tam finansman desteği sağlayarak, sağlanan destek doğrultusunda elde edilen kara ortak olur.

5. İşletme ve Ham Madde Temin Kredisi

KOBİ’lerin üretime geçmek için ihtiyaç duyduğu ham madde, teçhizat, işletme aracı ve inşaat yatırım projelerinde Türkiye Finans’ın yardım sağladığı finansal destek türüdür.

6. İşyeri Edinme Kredisi

Yeni bir işyeri açmak ya da halihazırda bulunan işyerini büyütmek isteyen KOBİ’lere sağlanan finansal destek türüdür.

7. Orta ve Uzun Vadeli Proje Kredisi

KOBİ’lere yatırım yenileme süreçleri için ya da işletme bazında Türkiye Finans tarafından sağlanan finansal destek türüdür.

8. Ticari Taşıt Kredisi

Her türlü ticari araç için sağlanan kredi türüdür. Yeni ticari araç alımında %80’e kadar finansal destek sağlanabilir. Ayrıca kredi TL ya da Döviz Endeksli Kredi cinsinden kullanılabilir.

9. Yatırım ve Makine Ekipman Kredisi

KOBİ’nin elinde bulunan teknolojinin geliştirilmesi için yapılacak makine ve ekipman yatırımlarında sağlanan kredi türüdür. Sabit maliyet avantajıyla dövizde yaşanacak dalgalanmalardan yatırımcının zarar görmemesi sağlanır.

Gayri Nakdi Krediler

1. Teminat Mektupları

Türkiye Finans, KOBİ ile alacaklı olduğu firma arasında aracılık sağlayarak hizmetin belirlenen zaman diliminde teslim edilmesini yahut anlaşılan ödeme miktarının zamanında yapılmasını garanti altına alır. Alacaklı ve verecekli arasındaki ticari akdin banka güvencesi altına alınması bakımından avantaj sağlar.

2. Referans Mektupları

Türkiye Finans ile çalışmakta olan KOBİ’lerin ihtiyaç duyulan durumda güvenilirliklerini Türkiye Finans tarafından onaylatmak için kullandıkları mektuplardır.

3. Akreditif

İki ayrı ülkede bulunan ithalatçı ve ihracatçı arasındaki ticari ilişkinin banka tarafından garanti altına alınmasıdır. Akreditif açıldığı takdirde, ithalatçı, ihracatçıya belirli bir miktarda ödemeyi belirlenen belgelerin teslimi karşılığında yapmak zorundadır.

4. Kabul-Aval Kredileri

İthalat bedelinin vadeli olarak ödenmesini sağlayan bir nevi ödeme planıdır. Düzenlenen poliçeye bağlı olarak dış ticarette nakdi esneklik ve güvenilirlik sağlar.

Nakdi ve Gayri Nakdi Krediler arasından KOBİ’nin ihtiyacı olan en uygun çözümün belirlenmesi için en yakın Türkiye Finans şubesine başvurup temsilcilerle görüşülmelidir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.