Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Vakıfbank Bireysel Emeklilik

Emeklilik kişinin fiziksel gücünü kaybedip çalışamama durumudur. Çalıştığı dönemde ki hayat standartlarını düşürmemek için emeklilik maaşı verilir. Emeklilik maaşı çalıştığınız sektör ve işe göre değişkenlik gösterebilir. Emeklilik boyunca herhangi bir ücret alınmadan emeklilik maaşı alırsınız. Emekli olabilmek için sosyal güvenlik kurumuna belirli bir miktarda prim yatırılması gerekir. Sosyal güvenlik kurumunda birikin bu primler emekliliğinizde size aydan aya geri verilir ve hayat standartlarınız düşmemiş olur. Emeklilik için belirli bir yaşı doldurmak gerekir. Emekliler kendilerini boşluğa düşmüş gibi düşünür yaşlanmış ve fiziki güçleri yitirilmiştir. Emeklilerin kendilerini toplum içinde güvenli hissedebilmeleri için bu maaş verilir. Her işçi yıllarca topluma hizmet eder bu hizmet sonucu alınan maaş olarak da bu maaş düşünülebilir. Biz de bu yazımızda Vakıfbank Bireysel Emeklilik konusunu ele alacağız.

Bireysel Emeklilik

Bireysel emeklilik sistemi tamamen gönüllülüğe dayanır. Bireysel Emeklilik sistemi emekliliğinizi yanında size bir nevi ilaç gibi gelecektir. Bireysel emeklilik eğer varsa sosyal güvenlik kurumundan emekliliğiniz onun yanında size ek bir gelir kaynağı olur. Bireysel emeklilik sistemi sizin yaşam standartlarınızı yükseltmeniz üzerine kuruludur. Gençliğinizdeki yaşam standartlarınızı yükseltmeyi amaçlar. Eğer çalıştığınız dönemdeki hayat standartlarınızı beğenmiyorsanız emekli maaşınızın yanında size ek gelir olur. Eğer sosyal güvenlik kurumu veya benzeri bir kurumdan emekli değilseniz bireysel emeklilik sizin asıl emeklilik maaşınız olacaktır. Bireysel emeklilik sistemi sizden alınan aylık tutarlar sizin adınıza oluşturulan emeklilik fonunuza yatırılır. Biriken fondaki para size emekliliğinizde tek sefer olarak veya taksitli olarak geri ödenir. Bireysel emeklilik sistemini devlette destekler. Bireysel emeklilik sistemine %25 devlet katkısı vardır. Yani fona yatırdığınız her 100 TL için 25 TL devlet katkısı sağlanır paranız 125 TL olur. Bireysel emeklilik sistemi katılmak için 18 yaşınızı doldurmanız gerekmektedir. 18 yaşını dolduran herkes sisteme katılabilirler. Bireysel emeklilik sistemi bozulduğunda herhangi bir ücret ödenmez.

Vakıfbank Bireysel Emeklilik Sistemi

Birçok bankada olduğu gibi Vakıfbank’ında bireysel emeklilik sistemi vardır. Vakıfbank bireysel emeklilik sistemi birçok bankaya göre daha avantajlıdır.

Vakıfbank bireysel emeklilik sistemi gönüllü katılım esasına dayanır. Tamamlayıcı bir sistemdir. Vakıfbank bireysel emeklilik sisteminden emekli olabilmek için bireysel emeklilik sisteminde en az 10 yıl boyunca kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız gerekmektedir. Emeklilik sisteminiz planını yılda 4 kere değişebilirsiniz. Değişiklik sistemi Vakıfbank İnternet Şubesi veya Vakıfbank çağrı merkezinden yapabilirsiniz. Aynı veya farklı bireysel emeklilik sistemi hesaplarınızı emeklilik hakkı kazanıldığında birleştirebilirsiniz. Emeklilik sistemi ücretsizdir fakat emeklilik sisteminden ayrılmanız durumunda stopaj ve giriş aidatı kesintileri ücretlendirilir. Katkı payı ödemesine ara verebilirsiniz. 3 ay içerisinde bir ödeme yapılmaması durumunda sözleşmede bulunduğu üzere ödemeye ara verildiği kabul edilir. Ara verme durumunda emeklilik planınızda dahil olan ara verme kesintisi uygulanır. 1 yılı aşkın ödemeye ara verilme durumunda bireysel emeklilik şirketi tarafından birikimden tutar kesilebilir. Ara verilen dönemde devlet katkısı bulunmaz

Vakıfbank bireysel emeklilik Fon planınızı yıl içerisinde 6 kez değiştirebilirsiniz. Tasarruf ve dağılımını belirleyebileceğiniz plan profesyonel kişiler tarafından hazırlanır. Bu kişiler bunun eğitimini almış müşterinin tercihlerine uygun en iyi planı sunarlar yatırım konusunda uzman kişilerdir. Bu kişiler hesabınızda en az riski mümkün kılmayı hedeflerler.

Sistemin işleyişi size biriken paranızı sunmaktır. 56 yaşına gelip sistemde 10 yıl kalmış iseniz emekliliğe hak kazanabiliyorsunuz eğer emekli olmak istemez iseniz hesabınıza para yatırmaya devam edebilirsiniz. Vakıfbank bireysel emeklilik sisteminden emekli olunca paranızın tamamını veya bir kısmını alabilirsiniz. Eğer sistemden ayrılmak isterseniz 5 iş günü içinde ayrılma bilgi ve talep formu hesap özetiniz sisteme kayıtlı olan elektronik posta adresine gider. Ayrılma formunu imzalayarak birikiminizi ve hak kazanılan tutarınızı çekebilirsiniz. Birikimlerinizi kısmen almak isterseniz hazırlanan program sayesinde 1, 3, 6 ve 12 aylık dönemlerle hesabınızda biriken yatırımınızı talep edebilirsiniz. Bu sistem ile paranızı çekseniz bile planınızı yılda 2 kere düzenleyebilirsiniz.

Vakıfbank Bireysel Emeklilik Sistemine Başvuru

  • Vakıfbank bireysel emeklilik sistemine yakınınızda bulunan Vakıfbank şubelerine gidip başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Vakıfbank bireysel emeklilik sistemine Vakıfbank İnternet şubesi üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Vakıfbank bireysel emeklilik sistemine 0850 222 0724 no’lu Müşteri hizmetlerini arayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.