Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Yapı Kredi EFT Saatleri

Bankacılık hizmetleri kapsamında en çok gerçekleştirilen işlemlerden birisi de para transferleri işlemidir. Ticari ve bireysel tüketiciler nakit para taşıma riskinden kaçmak ve paranın transfer edileceği kişi ile daha kolay iletişim kurulabilmesi açısından bankalar aracılığı ile para transferini daha çok tercih etmektedirler. Bankalar aracılığı ile para transferi işlemleri 2 şekilde olmaktadır. Bunlardan birincisi havale dediğimiz aynı banka bünyesinde bulunan hesaplar arasında yapılan işlemlerdir.

Havale işlemini aynı bankada bulunan aynı kişiye ait hesaplar arasında yapılabilirken aynı banka bünyesinde bulunan farklı kişilere ait hesaplar arasında da gerçekleştirilebilmektedir. EFT (Elektronik Fon Transferi) işlemi ise farklı bankalarda bulunan hesaplar arasında yapılmaktadır. Bu işlemi farklı bankalarda bulunan hesaplarınız arasında yapabileceğiniz gibi farklı bankalarda bulunan farklı kişilere ait hesaplar arasında da gerçekleştire bilmektesiniz. Yazımızın devamında bu işlemleri Yapı Kredi aracılığı ile gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken Yapı Kredi EFT Saatlerinden bahsedeceğiz.

Yapı Kredi EFT Saatleri Hangi Zaman Aralığındadır?

Bir para transferi işlemi gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken konulardan birisi işlem yapılacak hesapların bulunduğu bankalardır. İşlem sırasında dikkat edilmesi gereken bu husus talepte bulunulan para transferi işleminin tanımını değiştirebilmektedir. Para transferi işleminden bahsetmemiz gerekirse bu işlem gerçekleştirilirken dikkat edilmesi gereken bir başka konu girilen para transferi bilgilerinin doğruluğudur. Para transferi işlemini gerçekleştirirken transfer yapılacak hesaba ait bilgiler yanlış girilir ise iki sonuç açığa çıkmaktadır.

Bunlardan birincisi girilen yanlış bilgilerin bankacılık sektörü bünyesinde herhangi bir hesaba karşılık gelmemesi durumudur. Bu durum karşısında para, bankacılık sisteminde kullanılan ortak havuz sistemine düşmektedir. Bu tip bir işlemi geri alabilmek için işlem yapılan işlem bankalar arasında gönderici olan banka tarafından girilen bilgiler ışığında bu ortak havuz sisteminde işlemin bulunması ve para transferine konu olan para miktarının gönderici konumunda olan hesaba geri aktarılmasıdır. Bilgilerin yanlış girilmesi durumunda karşılaşılacak olan bir diğer durum ise bilgilerin bankacılık sektörü bünyesinde varlık gösteren bir hesaba isabet etmesidir. Bu durumda yanlış girilen bilgiler ışığında karşılık gelen hesabın sahibi ile görüşme yapıldıktan sonra para transferine konu olan miktar tekrar gönderici konumunda olan hesaba geri aktarılmaktadır.

Yapı Kredi EFT işlemleri diğer bankalarda olduğu gibi belirli zaman aralığında gerçekleştirilebilmektedir. Yapı Kredi EFT saatleri hafta içi her gün sabah 09.00 ile akşam 16.45 saatleri arasında belirlenmiştir. Yapı Kredi Bankası tarafından belirlenen Yapı Kredi EFT saatleri dışında yapılması talep edilen EFT işlemleri, işlem talebinin oluştuğu günü takip eden ilk çalışma günü içerisinde gerçekleştirilmektedir. EFT işleminin aciliyet durumuna göre Yapı Kredi EFT saatlerine oldukça dikkat etmeli, aynı zamanda işlemi gerçekleştirirken gireceğiniz bilgileri de doğru girmelisiniz. Aksi takdirde EFT işleminizin gerçekleştirilmesi zaman alacak ve belki de aciliyet durumuna sahip işleminiz gecikecektir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.