Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi, kabaca tabirle size ikinci bir emeklilik aylığı sağlayan devlet destekli bir tasarruf ve yatırım sistemidir. Bu sisteme üye olan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, tasarruf ve yatırımlarını hangi şartlarda, nasıl, nerede ve ne zaman değerlendirmek istediklerine kendileri karar verebilirler. Bugün itibariyle %25 devlet teşviği ile mutlu bir emeklilik hayatı yaşamanız için oldukça avantajlı bir yatırım alanı olarak göze çarpıyor. Bu sistemi kullanan çok sayıda banka olduğu gibi, yine bir çok sigorta şirketi de bireysel emeklilik konusunda destekleyici konumda yer alıyorlar. Sisteme katılabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak yeterli, herhangi bir sosyal güvenlik kuruma bağlı olma şartı aranmıyor. Bu yazımızda bireysel emeklilik sistemlerinden Ziraat Bankasının bireysel emeklilik sisteminden ve bu sistemin sağladığı avantajlarından bahsedeceğiz.

Sistem Hakkında En çok Merak Edilenler

Öncelikle bireysel emeklilik sistemi, devletimizin biriktirdiğimiz paralardan hiç vergi almadığı, hatta üzerine yatırdığımız paranın %25’i kadar destek verdiği tek tasarruf ve yatırım sistemi diyebiliriz. Bu ne anlama geliyor; 01.01.2013 tarihi itibariyle bireysel emeklilik hesabı bulunan herkes sisteme yatırdığı her katkı payı için %25 devlet katkısı alıyor ve devlet tarafından kesinlikle hiçbir vergi kesintisine uğramıyor. Ancak buradaki önemli ayrıntılardan bir tanesi size verilen devlet katkısı yıllık brüt asgari ücretin %25’i kadarını geçemiyor.

Örnek verecek olursak; sisteme yatıracağınız 100 TL için devlet sizin hesabınıza 25 TL yatırıyor. Yani; 12 ay içerisinde sisteme yatırmış olduğunuz 1200 TL, sene içerinde aylık 25 TL devlet katkısı ile 1500 TL olarak hesabınızda yer alıyor. Yatıracağınız tutarı tamamen kendiniz belirliyorsunuz, 100 TL yada 500 TL tamamen sizin tercihiniz ile ilgili olarak değişiyor. Ne kadar çok katkı payı yatırırsanız emekli olduktan sonra o kadar çok ödeme alabiliyorsunuz.

Ziraat Emeklilik hakkında

Ziraat bankası bireysel emeklilik sisteminde; sisteme dahil olduktan sonra ödeme şeklinizi aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık dönemlerde yaptığınız tercihe göre belli bir plan dahilinde yapabiliyorsunuz. Sisteme katıldıktan sonra yatıracağınız tutarları ve ödeme tarihlerini istediğiniz şekilde değiştirebiliyorsunuz. Sistem katılım için giriş aidatı, sözleşmenin ilk 5 yılında brüt asgari ücretin %8.5’ini aşmayacak şekilde belirlenmiştir.

Bu sistemde düzenli olarak yapmakta olduğunuz ödemelerinize ara verebiliyorsunuz. Bu noktada Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik sisteminin avantajı ortaya çıkıyor. Birçok banka ve sigorta şirketi; eğer ki düzenli olarak ödeme yapmazsanız yada ödemeye ara verirseniz sisteme yatırmış olduğunuz katkı paylarından %3 ila %5 oranında değişen yönetim gideri adı altında kesintiler uyguluyorlar. ZiraatEmeklilik’te ödemeye ara verdiğinizde yada birbirini takip 3 ay ödeme yapmadığınızda sizden yapacağı kesinti, biriktirdiğiniz tutara bakmaksızın 2 TL olarak belirlenmiştir.

Sistemde biriktirdiğiniz paranızı en az 10 yıl sistemde kalmak ve 56 yaşını doldurmak şartıyla almaya hak kazanıyorsunuz. Ödemeye hak kazandıktan sonra 3 farklı ödeme şekli karşınıza çıkıyor;

  • Toplu Para: Sistemde kaldığınız süre içerisinde birikiminizin tamamının tek seferde ödenmesi,
  • Yıllık Gelir: Sistemde kaldığınız süre içerisindeki birikiminizin, bir şirket ile yapacağınız yıllık gelir sigortası sözleşmesi çerçevesinde maaş bağlanması,
  • Programlı Geri Ödeme:  Sistemde kaldığınız süre içerisindeki birikiminizin, belirlediğiniz tutarlar şeklinde, aylık 3 aylık, 6 aylık yada yıllık olarak size ödenmesi şeklinde olabiliyor, yılda 4 kez ödeme planınızı gözden geçirip değiştirebilirsiniz.

Ziraat emeklilik 4 ayrı bireysel emeklilik sistemi  planıyla karşımıza çıkıyor;

  • Bereket Bireysel Emeklilik Planı: Minimum yatırılacak katkı payı tutarı 95TL, %8.5 giriş aidatı çıkışa ertelenebilir, sistemden çıkarken yada emeklilik hakkı elde edildikten sonra ödenebilir. Yalnızca kredi kartı ile ödeme yapabiliyorsunuz.
  • Güldüren Yarınlar Bireysel Emeklilik Planı: Minimum yatırılacak katkı payı tutarı 95 TL, %8.5 giriş aidatı çıkışa ertelenebilir, sistemden çıkarken yada emeklilik hakkı elde edildikten sonra ödenebilir. Kredi kartı yada otomatik ödeme talimatı vererek banka hesabınızdan ödeme yapabiliyorsunuz.
  • Şemsiye Bireysel Emeklilik Planı: Minimum yatırılacak katkı payı 95 TL olmakla birlikte giriş aidatı bulunmuyor.
  • Pırlanta Bireysel Emeklilik Planı, Minimum yatırılacak katkı payı 64 TL, peşin giriş aidatı alınmamakta, sadece çıkışta aidat alınmaktadır, uygulanacak oran ise brüt asgari ücretin %8.5’ini geçmiyor.

Emeklilik süresi dolmadan sistemden çıkma;

Emeklilik sistemine dahil olduktan sonra istediğiniz bir anda sistemden çıkabiliyorsunuz, ancak süreniz dolmadan sistemden çıktığınız için devletin size sağlamış olduğu katkıyı alamıyorsunuz ve gelir vergisi stopajına tabi tutuluyorsunuz.

  • Sistemden emeklilik hakkınızı elde ederek ancak 10 seneyi doldurmadan çıkarsanız %5,
  • 10 yıl süreyle katkı payını ödeyip emeklilik hakkı elde etmeden çıkarsanız %10,
  • 10 yıldan az süreyle katkı payı ödeyip sistemden çıkarsanız da %15 stopaj kesintisi yapılmaktadır.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi Başvurusu İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.