Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Ziraat Bankası Tarım Kredileri

Kurulduğu günden bu yana çiftçinin, köylünün kısaca tarım sektörü ile uğraşan herkesin destekçisi olan Ziraat Bankası hala tarım sektöründen ekmeğini kazanan herkese yardım etmeye devam ediyor. İhtiyaca yönelik pek çok kredi seçeneği olan Ziraat Bankası emekçiye destek veriyor. Peki nedir bu krediler ve nasıl ihtiyaç karşılar?

Bankanın bize sunduğu krediler ihtiyaca göre farklı farklı isimlendirilmiş olup hepsinin amacı farklıdır. Ziraat Bankası bize tam 11 (on bir) farklı kredi seçeneği sunar. Biz de bu yazımızda Ziraat Bankası Tarım Kredilerini anlatacağız.

Ziraat Bankası Tarım Kredileri Nelerdir?

Arazi Alım Kredileri

Ziraat Bankası Tarım Kredileri kapsamındaki bu kredi için öncelikle tarım yapmak için bir arazimizin olması gerekiyor. İşte bu yüzden ilk olarak ‘Arazi Alım Kredileri’nden bahsetmek en uygun başlangıç olur. Tarım arazilerinin değerlendirilmesi, işler hale getirilebilmesi için, tarla olmaya uygun özellikte arazilerin alımına yönelik kredidir.

Genç Çiftçi Kredisi

Gençsiniz, bu işi yapmayı çok istiyorsunuz ama birikiminiz yok. Hiç üzülmeyin çünkü Ziraat Bankası genç çiftçileri de düşünmüş ve onlar için de uygun, güzel Ziraat Bankası Tarım Kredileri ortaya çıkarmış; Genç Çiftçi Kredisi. Sabah Gazetesinin haberine göre Ziraat Bankası Kredi Politikaları Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Göğebakan, “Genç çiftçi projesi kapsamında hibe alan gençlerimize 180 bin TL’ye kadar kredi imkânı sunuyoruz. Bu önemli projeye destek olmak amacıyla bakanlığa, 30 bin TL’lik desteğin öz kaynak kabul ederek bu öz kaynak ile uyumlu işletme kredisi vermeyi, böylelikle genç çiftçilerin ölçek ekonomisini yakalamalarına katkı sağlamayı önerdik” dedi. Bu kredi kapsamında canlı materyaller (besi sığırı, düve, civciv, yarka, hindi palazı, arı vb. hayvanlar, fide vb.), alet ve ekipman alımı (çapa makinesi, basınçlı sulama sistemi, su pompası, vantilatör vb.), ayrıca yem gübre alımı gibi ihtiyaçlarda bu kredi ile alınabiliyor. Ancak arazi alımı,traktör alımı gibi harcamalar krediye dahil edilemiyor.

Hasat ve Pazarlama Kredisi

Ziraat Bankası Tarım Kredileri kapsamındaki bu kredi çiftçinin hasat yaptıktan sonra ürün pazarlanana kadar olan süreçte ihtiyacı olan nakit parayı kısa süreli karşılıyor. Kredi su ürünleri, bitkisel üretim, hayvansal üretim yapan çiftçilere destek sağlamakta.

IPARD Programı Kapsamında Kullandırılacak Krediler

Uzun süredir ülkemizde devam eden tarım faaliyetini  Avrupa Birliği IPARD desteği ile de desteklenmektedir. Kısaca IPARD’ın ne olduğundan bahsedecek olursak Avrupa Birliği’nin tarım ülkesine aday gördüğü ya da potansiyel tarım ülkesi olarak gördüğü ülkelere destek verdiği Kırsal Kalkınma Programıdır. Ziraat Bankası IPARD programı kapsamında uygulanabilecek krediler de istenilen tarım yatırımı için kullanılabilecek olup ödeme konusunda kolaylık sağlamaktadır.

İşletme Edindirme Kredisi

”İşletme sizden, krediniz Ziraat’ten!” diyerek yola çıkmış Ziraat Bankası ve İşletme Edindirme Kredisini sunmuş tarım emektarlarına. Bitkisel, hayvansal üretim yapan, su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılığı yapan kurulu bir işletmenin satın alınması amacı ile kullanılan bir kredidir.

İyi Tarım Uygulamaları Kredisi

Düşünceli davranan, çevresindeki doğal kaynakları koruyan, çevreye, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen üretici ya da üretim yapan tarımsal örgüt ve gruplar içinde Ziraat Bankası’nın, Ziraat Bankası Tarım Kredileri kapsamında İyi Tarım Uygulamaları Kredisi vardır. Bu anlamda belli kriterleri uygulayan ya da uygulayacak olan üretici,tarımsal örgüt ve gruba bu kredi verilmektedir. Kredi yatırıma ve işletmeye yönelik olarak verilebiliyor.

Lisanslı Depoculuk Kredisi

Sıradaki kredimiz yeterli depolama alanı olmayıp mecburiyetten malını düşük fiyata satan üreticiler için. Bu kredimiz Lisanslı Depoculuk kredisi. Peki nedir Lisanslı Depoculuk? Depolama alanı olmayan üreticilerin ürünlerini getirdiği, laboratuvar ortamında ürünlerin test edilip depolama ortamına uygun olup olmadığı, ürünün kalitesine bakıldığı ve üreticinin piyasayı göz önünde bulundurarak kendisinin karlı olacağı zaman ürününü alıp satışa sunduğu bir uygulamadır Lisanslı Depoculuk. Bu kredi kapsamında ELÜS adı  verilen Elektronik Ürün Senedi Karşılığı Kredi almak mümkündür. Üretici Ziraat Bankası’nın anlaşmalı olduğu lisanslı depolara ürününü bırakması karşılığında bu elektronik ürün senedini alıp, %70’ine kadar kredi kullanabiliyor.

Nakliye Aracı Kredisi

Yavaş yavaş tüm ihtiyaçlar tamamlanıyor. O güzel tazecik ürünleri taşımak var sırada. Burada Ziraat Bankası Nakliye Aracı Kredisi üreticiye destek oluyor. 1, 3, 6, 12 ayda bir ödeme seçeneği ve vade sonuna kadar sabit faiz oranı ile üreticiyi zorlamadan, onlara destek olarak kolaylık sağlıyor.

Organik Tarım Kredileri

Organik Tarım Kredileri ‘Organik Tarım Kanunu’ ve ‘Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’ de yazan esaslara göre tarım yapan; onları üreten, ürünü toplayan, işleyen, ambalajlayan, pazarlayan veya bu faaliyetleri yapacak olan girişimcilere verilen kredidir. Organik Tarım Kredileri başlığı altında ve Ziraat Bankası Tarım Kredileri kapsamında yine işletme ve yatırım kredileri verilmektedir.

Sözleşmeli Üretim Kredisi

Sözleşmeli üretim yaptıran firma veya firmalara tarımsal girdileri tamamen ya da kısmen temin etmek, avans ödemek, üretimle ilgili teknik hizmetler vermek ve ürünü almayı garanti etmek şartıyla verilen kredidir.

Taksitli Tarım Destek Kredisi

Bu kredi sayesinde nakit ihtiyacınız hasata ve sezona bağlı olmaktan çıkar. Sabit faiz ve 84 aya varan vade seçenekleri ile tüm ihtiyacınıza göre kullanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Tarım Kredileri hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.